Her İşletmeye Barkod Sistemi...
Barkod Kampanyası ile Mağaza, Market, Depo ve benzeri işletmeleriniz Her daim kontrol altında olacak , Anlık raporlarınız gün ay yıl bazında raporlar, web üzerinden kontrol imkanı, kasiyer takibi , kullanıcı kontrol raporlama, günlük haftalık ciroyu sms olarak alabilme, en önemliside her yaşa uygun kolay ve kullanışlı çalışma özelliği, ve daha bir çok özellik
Devamını Oku..

Bomba sayımında ‘barkod’ dönemi

Afyonkarahisar’daki mühimmat deposunda yaşanan patlamada 25 askerin ölmesinin ardından bomba sayımı ve istiflenmesi konusunda yeni yöntemler araştırılıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), envanterindeki el bombalarının sayımı için barkod sistemine geçmek için çalışmalara başladı. Bomba sayımlarının uzman personelin denetimde askerler tarafından elle yapılması sona erecek. Uzmanlar, bombaları elektronik barkod sistemiyle sayıp, istifleyecek. Depolardaki sayım ve istifleme işi, konuyla ilgili Balıkesir’deki Ordu Donatım Eğitim Merkez Komutanlığı’nda eğitim alan astsubay ve uzman erbaşlar tarafından yapılıyor. Sayım sonuçları yazılı olarak ilgili kuvvet komutanlıklarına gönderiliyor. Bu veriler TSK bünyesindeki kapalı devre internet ağına işleniyor. Hangi depoda ne kadar bomba olduğu görülebiliyor. Depodan birliklere gönderilen mühimmat da önce yazılı olarak ilgili komutanlıklara bildirildikten sonra sisteme işleniyor. Güvenlik seviyesini yükseltmek ve kazaları en aza indirmek için yapılması planlanan yeni sistemde barkod yazılımı ve barkod okuyucu yardımıyla bombalara el sürmeden sayım yapılabilecek. Bu arada Afyon’daki patlamada şehit olan uzman personelden birinin mühimmat depolama branşıyla ilgisi olmadığı ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanlığı, 8 Eylül’de yaptığı açıklamada istifleme işleminin depo içinde 2 astsubay, 2 uzman çavuş ve 3-4 uzun dönem asker tarafından yapıldığını bildirmiş, diğer askerlerin de depo dışında olduğunu ifade etmişti. Ancak, 44 yaşındaki Şehit Hüseyin Apaydın’ın branşının “Arama ve iz takip köpek eğiticisi” olduğu ve Bursa Gemlik’te eğitim aldığı öğrenildi. Mühimmat depolama ve bakımla ilgili personel Balıkesir’deki Ordu Donatım Eğitim Merkez Komutanlığı’nda eğitim alıyor. Yine uzun dönem bakım uzmanları erleri de bu personel yetiştiriyor. Şehit kısa dönem askerlerin de hiçbirinin Balıkesir’de eğitim almadığı öğrenildi.

DEPONUN ALTINDA 7 METRELİK ÇUKUR
Afyon’da Türkiye’yi yasa boğan patlamanın ardından bölgede askeri savcılık tarafından incelemeler sürüyor. Afyonkarahisar’da Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda patlamanın gerçekleştiği deponun altında 7 metrelik çukurluk oluştuğu belirtildi. Patlamadan yaralı kurtulan askerler de savcıya olay yerinde ifade veriliyor. İfade verme işi dün de devam etti. Yaralı askerlerin memleketlerine gönderilmediği, Garnizon Komutanlığı’nda tutulduğu kaydedildi.

Bir önceki yazımız olan Barkod 60 Yaşında başlıklı makalemizde barkod bülten, barkod geçmişi ve barkod haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

10 Ekim 2012
514 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?